Porsche 911 GT3 Cup koopgids

Race for Sale EditorialBijgewerkt 9 min leestijd

Een gebruikte Porsche 911 GT3 Cup loopt van ruwweg 35.000 € voor een vroege 996 tot zo'n 225.000 € voor een late 992.1, tegenover 269.000 € exclusief belastingen voor de auto van 2026, en het getal dat binnen een generatie de prijs bepaalt is niet het bouwjaar maar het aantal uren sinds de laatste motor- en bakrevisie. Koop de uren en de papieren. Een verrassend deel van al het andere zit in slijtdelen en onderdelen met een beperkte levensduur.

De prijzen in deze gids zijn waargenomen vraagprijsmarges per september 2026, geen transactiewaarden. Toets ze aan actuele prijsopgaven en aan het reglement van de klasse waarin je wilt rijden.

Dat is de korte versie. De lange legt uit waarom de Cup tot de meest verhandelde zuivere raceauto's van Europa hoort, en hoe je een werkelijk inzetbaar exemplaar onderscheidt van een auto die eerst 40.000 € nodig heeft voor hij een competitieve ronde rijdt.

Waarom de Cup de standaard raceauto is

Porsche bouwt de 911 GT3 Cup onafgebroken sinds 1998, in aantallen die geen enkele andere zuivere GT-racer benadert: 5.381 merkenbeker-911's tot augustus 2025, waarvan 1.130 exemplaren van de 992.1 Cup. Dat volume is het hele argument. Onderdelen liggen ergens op een schap in elke grote Europese markt, een tiental professionele werkplaatsen binnen een dagrit kent de auto tot in detail, en dat ongewoon grote wagenpark geeft de Cup een bredere doorverkoopmarkt dan de meeste raceauto's uit kleine series — de uitstap telt net zo zwaar als de instap, en juist daar straffen exotische raceauto's hun eigenaren af.

Het betekent ook dat de Cup een echte, waarneembare prijscurve heeft in plaats van het giswerk dat dunnere markten regeert. Wie onze gids over hoe raceautoprijzen tot stand komen heeft gelezen, vindt in de Cup-markt de categorie waarin die logica het makkelijkst toepasbaar is, omdat vergelijkbare verkopen daadwerkelijk bestaan.

De generaties in één oogopslag

GeneratieJarenMotorVermogenBak
996 Cup1998–20053.6 boxer360–385 pkhandgeschakelde zesbak
997.1 Cup2005–20093.6 boxer400 pk6-traps sequentieel
997.2 Cup2010–20123.8 boxer450 pk6-traps sequentieel
991.1 Cup2013–20163.8 boxer460 pksequentieel, flippers
991.2 Cup2017–20204.0 boxer485 pksequentieel, flippers
992.1 Cup2021–20254.0 boxer510 pksequentieel, flippers
992.2 911 Cup2026–4.0 boxer520 pksequentieel, flippers

Porsche geeft deze vermogens op in pk (PS), waar de paddockcijfers vandaan komen: 510 pk komt neer op ongeveer 503 bhp.

De sequentiële bak kwam met de 997 in 2005, niet pas met de evolutie van 2010 — die bracht de 3.8 en 450 pk. De 991.1 introduceerde in 2013 de flippers aan het stuur, samen met een bredere, snellere auto waar de meeste rijders makkelijker rondetijd uit halen. De 992.1 ging verder dan een facelift: een brede carrosserie afgeleid van de Turbo, dubbele draagarmen vooraan overgenomen van de 911 RSR, elektromechanische stuurbekrachtiging en een carrosserie die de materiaalverhouding van de 991.2 omkeert naar ruwweg 70 % aluminium en 30 % staal. Voor 2026 heeft Porsche de naam GT3 laten vallen: de op de 992.2 gebaseerde Porsche 911 Cup gaat naar 520 pk, krijgt af fabriek het Bosch M5 race-ABS en herziene aerodynamica, en houdt het motorinterval van 100 uur van zijn voorganger aan.

Wat ze kosten

GeneratieIndicatieve Europese vraagprijsmarge
996 Cup35.000 – 70.000 €
997.1 Cup55.000 – 85.000 €
997.2 Cup75.000 – 120.000 €
991.1 Cup85.000 – 125.000 €
991.2 Cup95.000 – 155.000 €
992.1 Cup150.000 – 225.000 €
992.2 911 Cup269.000 € nieuw, exclusief landgebonden belastingen

Dit zijn vraagprijzen uit gespecialiseerde advertenties, geen transactiewaarden, en de marges zijn breed omdat de markt dat is. Een net gereviseerde auto met een volledig onderdelenpakket zit bovenin zijn marge; een auto met een motor aan het eind van zijn interval zit onderin, en terecht, want de koper erft de rekening. Oudere generaties gedragen zich bovendien niet meer als louter afgeschreven raceauto's: een nooit ingezette, historisch relevante of uitzonderlijk gedocumenteerde 996 of 997 kan ver boven zijn marge vragen. Aan de nieuwkant werd de 992.1 in 2020 geïntroduceerd op 225.000 € plus landgebonden belastingen en zijn opvolger op 269.000 € op dezelfde basis, en daaraan wordt elke occasionprijs afgemeten.

Uren zijn de prijs

Elke serieuze Cup heeft een urenteller, en elke serieuze verkoper noemt uren sinds motorrevisie en uren sinds bakrevisie apart. Voor de 992.1 geeft Porsche een motorrevisie op rond 100 uur circuittijd aan, een kleine bakinspectie op 60 uur en een grote bakrevisie op 120 uur; de 992.2 houdt de 100 motoruren aan. Andere generaties volgen andere schema's: laat het interval voor het exacte modeljaar bevestigen door het technische handboek van Porsche Motorsport in plaats van door een vuistregel.

Wat dat werk kost varieert veel sterker dan de intervallen zelf. Het hangt af van de generatie, van welke onderdelen werkelijk vervangen moeten worden, en van de vraag of de klus via een erkende of verzegelingsbevoegde werkplaats moet lopen. Reken bij recente auto's op een vijfcijferige reserve: een motorrevisie loopt makkelijk op tot 20.000–40.000 € of meer, terwijl een bakrevisie van enkele duizenden euro's tot onderin de vijf cijfers loopt. Vraag een offerte voor de concrete auto en werkplaats voor je een prijs afspreekt.

Maak de som voor je verliefd wordt. Een 991.2 van 125.000 € met 95 motoruren is naast dezelfde auto van 155.000 € met een verse motor misschien niet het koopje dat hij lijkt: zodra de aanstaande revisie, de werkplaatstijd en de overige onderdelen met beperkte levensduur zijn ingerekend, kan een groot deel van die 30.000 € besparing verdwijnen. Het is een veelgemaakte fout bij eerste Cup-kopers.

Vraag om een foto van de urenteller, de laatste revisiefactuur met naam van de werkplaats en, bij verkoop door een team, het wedstrijdlogboek. Een auto die een volledig Carrera Cup-seizoen heeft gereden, heeft een gedocumenteerd leven. Een auto die door drie eigenaren "licht gebruikt op trackdays" is, heeft vaak helemaal geen historie — ook dat is een risico.

Papieren, startgerechtigdheid en identiteit

Cup-auto's hebben een chassisnummer, een Porsche-bouwblad en, bij internationale inzet, een technisch paspoort. Controleer de chassisidentiteit ter plaatse tegen de papieren en kijk of de auto overeenkomt met de geadverteerde specificatie: Cup-auto's werden in periode bijgewerkt, en een vroege 991.1 met later dashboard, vleugel en rempakket is daarmee nog geen latere auto.

Wil je racen en niet alleen rijden, lees dan het seriereglement voor je koopt en kijk waar het kampioenschap staat in de overgang naar de 992.2. De nieuwe auto maakt de 992.1 niet van de ene op de andere dag overbodig: de Porsche Mobil 1 Supercup en de Carrera Cup Deutschland zijn in 2026 op de 992.2 overgestapt, terwijl de Carrera Cup Frankrijk, Benelux en Great Britain nog één seizoen doorgaan met de 992.1 van 510 pk. Startgerechtigdheid moet per kampioenschap en per seizoen worden nagegaan. Nationale Carrera Cups bakenen generaties strak af; club- en endurance-series zijn ruimer maar schrijven nog steeds aerodynamica, banden en elektronica voor. Een auto die één generatie naast je gewenste klasse ligt, is een auto die je doorverkoopt in plaats van inzet. Onze checklist voor het inspecteren van een gebruikte raceauto behandelt de fysieke kant in detail.

Onderdelen horen bij de prijs

De Cup is een verbruiksartikelenbedrijf. Een realistisch pakket bevat minstens een reserveset velgen, een neus en achterwerk, fusees en aandrijfassen, remschijven en -blokken, een radiateur en de eigen laptop van de auto met kabels en setupsoftware. Een gespecificeerde, gefotografeerde onderdelenlijst bij de advertentie is een sterk signaal van een professioneel onderhouden auto; "veel onderdelen" zonder lijst is niets waard tot je het geteld hebt.

Reken de gebruikskosten eerlijk mee. Banden, brandstof, remmen, technische ondersteuning, inschrijvingen en transport zijn het terugkerende bedrag en overtreffen over twee seizoenen de aankoopprijs — hetzelfde patroon als in wat een rallyauto kost.

Welke moet je kopen?

Zoek je de goedkoopste geloofwaardige weg naar een echte Porsche-raceauto, dan is een 997.1 of 997.2 met gedocumenteerde uren en een onderdelenpakket moeilijk te verslaan. Wil je het tempo van de actuele series en accepteer je de bijbehorende rekeningen, dan is de 991.2 de volwassen, goed ondersteunde keuze. Koop alleen een 992 als het kampioenschap waarvoor je hebt ingeschreven dat vereist, en ga na welke 992 het vereist, want in 2026 luidt dat antwoord niet in elk land hetzelfde.

Twijfel je nog tussen Porsche en een breder GT-veld, dan stelt onze vergelijking GT3 versus GT4 dezelfde budgetvraag over categorieën heen, en de praktische stappen van een import — btw, carnet, transport — staan in hoe je een Porsche Cup in Europa koopt.

Wil je dit tegen echte prijzen leggen, bekijk dan de actuele Porsche Cup auto's te koop en filter op 911 GT3 Cup.

Bronnen

Veelgestelde vragen

Wat kost een Porsche 911 GT3 Cup?

In Europa wordt voor een 996 Cup doorgaans 35.000–70.000 € gevraagd, voor een 997.1 55.000–85.000 €, voor een 997.2 75.000–120.000 €, voor een 991.1 85.000–125.000 €, voor een 991.2 95.000–155.000 € en voor een gebruikte 992.1 150.000–225.000 €. De auto voor 2026, nu Porsche 911 Cup in plaats van 911 GT3 Cup, staat op 269.000 € exclusief landgebonden belastingen; de 992.1 werd op dezelfde basis geïntroduceerd op 225.000 €. Dit zijn waargenomen vraagprijsmarges, geen transactiewaarden, en binnen elke generatie wordt de spreiding vrijwel volledig bepaald door de uren sinds motor- en versnellingsbakrevisie en door het meegeleverde onderdelenpakket.

Hoeveel uur gaat een Porsche Cup-motor mee?

Voor de 992.1 GT3 Cup geeft Porsche een motorrevisie op rond 100 uur circuittijd aan, een kleine bakinspectie op 60 uur en een grote bakrevisie op 120 uur. De 992.2 911 Cup houdt het motorinterval van 100 uur aan ondanks de 10 pk extra. Andere generaties volgen andere schema's: haal het interval voor jouw exacte modeljaar uit het technische handboek van Porsche Motorsport of bij een door Porsche erkende werkplaats, en niet uit een artikel, ook niet uit dit artikel. Elk gepubliceerd getal is een orde van grootte, geen garantie: een auto die op schurende circuits hoog in de toeren wordt gehouden veroudert anders dan een auto met een handvol trackdays. Vraag altijd de urenteller, de laatste revisiefactuur en de naam van de werkplaats.

Welke generatie 911 GT3 Cup koop je als eerste?

Voor een eerste merkenbeker of clubseizoen is de 997 Cup het beste evenwicht: echt Cup-tempo, volop onderdelen en revisiekosten die de aankoopprijs niet overschaduwen. Wil je in een actuele Carrera Cup of een Supercup-ondersteuningsserie rijden, dan schrijft het reglement de toegestane generatie voor, en in 2026 verschilt die per land omdat de 992.2 de 992.1 niet overal tegelijk heeft vervangen. Lees dat eerst.

Kun je met een Porsche Cup trackdays rijden?

Ja, en veel auto's worden zo gebruikt, maar het eigendomsmodel blijft dat van de racerij: slicks, waar vereist racebrandstof, een motor op de urenteller en een bak met een eigen revisieklok. Een GT4 of Cayman Clubsport is een goedkopere trackdaygewoonte; de Cup verdient zichzelf terug zodra je echt een kampioenschap rijdt.