GT3 of GT4: welke moet je kopen?
Koop de GT4, tenzij je het budget van een profteam hebt en een reden om GT3-tempo nodig te hebben. Een gebruikte GT4 kost 90.000–180.000 € en een seizoen 150.000–300.000 €; een gebruikte GT3 wordt gevraagd voor 150.000–650.000 €+ en een internationaal topseizoen met pro-crew kost 1.000.000–2.000.000 €+ per auto — een sober nationaal programma kan rond 150.000–300.000 € liggen (zie wat een GT3 kost). Het prestatieverschil is een handvol seconden per ronde. Het kostenverschil is een factor drie tot vier.
De cijfers zijn indicatieve marktbanden per september 2026; toets ze aan seriereglementen en actuele teamoffertes.
Dat is het eerlijke antwoord voor de meeste privérijders. De langere versie legt uit waar het geld heen gaat, en in welke specifieke gevallen GT3 wél de juiste aankoop is.
De prijzen in deze gids zijn indicatieve marktmarges per september 2026. Toets ze aan actuele prijsopgaven en aan het reglement van de klasse waarin je wilt rijden.
De twee categorieën naast elkaar
| GT3 | GT4 | |
|---|---|---|
| Vermogen | ~500–600 pk | ~400–550 pk |
| Aerodynamica | Uitgebreid, op maat | Beperkt, van productie afgeleide carrosserie |
| Remmen | Carbon bij veel modellen | Staal |
| Elektronica | Geavanceerde tractiecontrole, ABS, data | Eenvoudiger systemen, straatbasis |
| Nieuwprijs | vanaf 570.000 €; 700.000 – 750.000 €+ op duurdere platforms | 200.000 – 250.000 € |
| Occasionprijs | 150.000 – 650.000 €+ | 90.000 – 180.000 € |
| Realistisch seizoen | 1.000.000 – 2.000.000 €+ (internationaal topniveau); ~150.000 – 300.000 € sober nationaal | 150.000 – 300.000 € |
| Typische rijders | Profs en pro-am | Amateurs en pro-am |
Beide categorieën worden geregeld via Balance of Performance, waardoor het specifieke merk veel minder uitmaakt dan de meeste kopers aannemen. Kies op ondersteuning, onderdelen en prijs, niet op embleem.
Waar het verschil in gebruikskosten vandaan komt
Het verschil in aanschafprijs is zichtbaar. Het verschil in gebruikskosten is structureel en komt uit vier hoeken.
Banden. Een GT3 stuurt meer massa, meer neerwaartse druk en meer vermogen door zijn banden, en een competitief GT3-programma verbruikt sets in een tempo dat GT4 niet benadert.
Remmen. Carbonsystemen op veel GT3-auto's zijn transformerend om te rijden en duur in verbruik. GT4 rijdt staal, een orde van grootte goedkoper.
Revisies. GT3-motoren en -bakken zijn zwaar belast en lopen op intervallen gemeten in uren, met een vijfcijferige factuur aan het eind. GT4-blokken zijn van productie afgeleid en gaan aanzienlijk langer mee tussen beurten.
Mensen. Een GT3 heeft professionele engineeringondersteuning nodig om ook maar in de buurt van zijn potentieel te komen: data, setup, bandenstrategie. Een GT4 kan competent gerund worden door een klein team, en veel eigenaren rijden hun auto met één ervaren monteur.
Tel dat op en een GT3 kost een veelvoud van een GT4 voor dezelfde kalender. Voor de meeste kopers is dat de hele beslissing.
Wanneer GT3 het juiste antwoord is
Er zijn echte gevallen voor GT3. Rijd je een kampioenschap waarvan het veld uitsluitend GT3 is, dan is de keuze gemaakt. Ben je een werkelijk snelle amateur die in de endurance met een prof rijdt, dan zitten die stoelen in GT3 en worden daar de resultaten gezien. Is je programma commercieel gefinancierd en zijn de verwachtingen van de sponsor gebouwd op een topklasse GT, dan zal GT4 die niet inlossen.
En wil je simpelweg de snelste klantauto die te koop is en heb je daar eerlijk voor begroot, dan is dat ook een legitieme reden — mits het budget een vol seizoen rijden bevat en niet alleen de auto.
Wanneer GT4 het juiste antwoord is
Voor vrijwel iedereen anders. GT4 geeft je een door een fabrikant gebouwde, internationaal erkende GT-auto met een volle Europese en nationale kalender, pro-amvelden met rijders van vergelijkbaar niveau, en gebruikskosten waarmee je het seizoen dat je betaalde ook afmaakt in plaats van de auto in juli te parkeren.
Hij is ook vergevingsgezinder. Minder neerwaartse druk en stalen remmen leveren een auto die meer vertelt en minder afstraft, wat voor een rijder in opbouw neerkomt op meer ronden, meer leren en minder dure reparaties.
Wat de doorverkoop over beide zegt
De tweedehandsmarkt bevestigt de rekensom. GT4's wisselen vlot van eigenaar omdat de koperspoel groot is: elke privateer met een solide jaarbudget is een kandidaat. Een goed onderhouden GT4 met een verse revisie en volledige historie vindt in Europa binnen enkele weken een koper.
GT3 is een dunnere markt. De auto's kosten meer, de kring kopers die er een kan financieren is kleiner, en een model aan het eind van zijn homologatiecyclus verliest sneller waarde zodra de opvolgende generatie wordt uitgeleverd. Wie een GT3 koopt, moet erop rekenen hem langer aan te houden en bij verkoop afhankelijk te zijn van een internationaal publiek — met het transport en de douaneformaliteiten die daarbij horen.
Praktisch gevolg: bij een GT4 kun je de auto vooral op gevoel en ondersteuning kiezen. Bij een GT3 hoort de vraag hoe makkelijk je hem over twee jaar kwijtraakt in dezelfde rekensom als banden en revisies.
Beide goed kopen
De due diligence is voor beide gelijk en identiek aan die van elke moderne raceauto: uren sinds motor- en bakrevisie met facturen als bewijs, schadehistorie en bewijs van correct herstel, aanwezige homologatiepapieren, startgerechtigdheid in het beoogde kampioenschap en een gespecificeerd, gefotografeerd onderdelenpakket. Onze checklist voor het inspecteren van een gebruikte raceauto behandelt de fysieke inspectie en onze gids over hoe prijzen tot stand komen de waardering.
Eén GT-specifiek punt: controleer onder welke BoP de auto heeft gereden en of er componenten verzegeld zijn. Een GT met een verzegelde motor aan het eind van zijn cyclus draagt een bekende toekomstige rekening, en die hoort in de prijs terug te komen.
De alternatieven die aandacht verdienen
Gaat het je eigenlijk om snelle, goed ondersteunde klantensport in plaats van specifiek om het GT3-etiket, dan verdienen twee andere categorieën een blik. Een Porsche 911 GT3 Cup biedt merkenbekersport met de diepste onderdelenmarkt in de sport en een makkelijker wederverkoop dan beide GT-categorieën. En TCR levert fabrieksgebouwde tourwagensport voor minder dan GT4-geld, met volwaardige nationale kampioenschappen door heel Europa.
Wil je echte auto's tegen echte prijzen vergelijken, bekijk dan de GT3-auto's te koop naast de GT4-auto's te koop, kijk naar de Porsche Cup auto's of stap terug naar de hele raceautomarkt.
Bronnen
- FIA
- TCR Series
- Porsche Motorsport — Carrera Cups / GT3 Cup
- Indicatieve Europese marktbandbreedtes afgezet tegen gespecialiseerde motorsportadvertenties per september 2026; geen officiële fabrieksadviesprijzen.
Veelgestelde vragen
Wat is het verschil tussen GT3 en GT4?
GT3 is de hoogste klantensport-GT-categorie: ruwweg 500–600 pk, uitgebreide aerodynamica, bij veel auto's carbon remmen, geavanceerde elektronica en de noodzaak van professionele ondersteuning. GT4 ligt daaronder met van productie afgeleide motoren, veel minder neerwaartse druk, stalen remmen en eenvoudiger systemen. GT4 bestaat juist om amateurrijders een echte GT-auto te geven die ze kunnen betalen om te rijden.
Wat kost een GT3 vergeleken met een GT4?
Een nieuwe GT3 begint nu rond 570.000 € exclusief btw en loopt op de duurdere platforms op tot 700.000–750.000 €+; een gebruikte wordt gevraagd voor 150.000–650.000 €+ (oudere auto's of auto's met beperkte eligibility 150.000–250.000 €; pakketten van de actuele generatie of Evo 400.000–650.000 €+). Een nieuwe GT4 kost ruwweg 200.000–250.000 € en een gebruikte 90.000–180.000 €. Het gat groeit zodra je ze inzet: een GT3-seizoen kost een veelvoud van een GT4-seizoen bij hetzelfde aantal raceweekenden.
Moet een GT-debutant een GT3 of een GT4 kopen?
Vrijwel altijd een GT4. De prestaties zijn toegankelijker, de gebruikskosten zijn een fractie, en de pro-amstructuur van GT4-velden zorgt dat je tegen rijders met vergelijkbare ervaring racet in plaats van door profs gedubbeld te worden. Wat een GT3-programma vroegtijdig beëindigt is bijna altijd het budget en niet de auto, dus de eerlijke test is of je een tweede seizoen net zo goed kunt betalen als het eerste.
Is een GT4 langzaam?
Nee. Een GT4 is op een Europees circuit ruimschoots sneller dan de meeste straatsupercars en zit afhankelijk van baan en Balance of Performance slechts enkele seconden van GT3-tempo af. Hij is langzamer op een manier die je nauwelijks rijplezier kost en enorm veel geld bespaart.
Wat kost een GT4-seizoen?
Een realistisch nationaal of regionaal GT4-programma kost doorgaans 150.000–300.000 € exclusief de auto, afhankelijk van de dichtheid van de kalender, het bandenverbruik en of je via een professioneel team rijdt. Dat blijft serieus geld — maar het is een fractie van een grote internationale GT3-campagne van 1.000.000–2.000.000 €+ per auto.