TCR-auto's te koop: koopgids

Race for Sale EditorialBijgewerkt 9 min leestijd

Gebruikte TCR-auto's worden op dit moment aangeboden voor ruwweg 30.000 tot 120.000 €, sterk afhankelijk van generatie, toelating, uren en het onderdelenpakket. Auto's van de huidige generatie zitten bovenin die marge, terwijl ouder of Gen I-materiaal aanzienlijk goedkoper kan zijn. Een nieuwe auto in actuele specificatie kost ongeveer 130.000 tot 150.000 € excl. btw en opties.

Daarmee is TCR een van de betaalbaarste routes naar internationale klantensport met meerdere merken, zeker vergeleken met GT4 en GT3. Voor dat argument tellen de gebruikskosten net zo zwaar als de aankoopprijs: een sober nationaal seizoen komt realistisch op 40.000–80.000 €.

De prijzen in deze gids zijn indicatieve marktmarges per september 2026. Toets ze aan actuele offertes en aan het reglement van de serie waarin je wilt starten.

TCR is ontworpen als klantensportformule, en dat merk je in het bezit: een van productie afgeleide turbo-viercilinder, voorwielaandrijving en een carrosserie die een competente werkplaats zonder fabrieksopbouw repareert. De auto's worden gebouwd door een fabrikant, of door een ingenieursbureau dat de fabrikant heeft gemachtigd ze te ontwikkelen en te verkopen.

Wat een TCR-auto werkelijk is

Het technische bestek is bewust smal. De meeste huidige TCR-auto's gebruiken een van productie afgeleide turbo-viercilinder van ongeveer twee liter en rond 340 tot 350 pk, die de voorwielen aandrijft. Het reglement staat tot 2.500 cm³ toe, twee liter is dus gewoonte en geen voorschrift. Huidige auto's rijden doorgaans een sequentiële zesbak met flippers, al laat het reglement ook een gecertificeerde productiebak toe, en de oudere Audi's en CUPRA's met DSG zijn nog in omloop. De prestaties worden daarna geregeld door de Balance of Performance van WSC, die minimumgewicht, motorprestatieniveau, laaddruk en minimale rijhoogte kan wijzigen.

Dat laatste punt is het nuttigste wat een koper kan begrijpen. Omdat BoP de prestaties laat samenvallen, is kiezen tussen modellen niet in de eerste plaats een prestatiebeslissing. Het gaat erom wie de auto in jouw land ondersteunt, wat de onderdelen kosten en hoeveel exemplaren er bij jou in de buurt rijden.

De modellen voor je shortlist

Stel vóór alles vast welke generatie je wordt aangeboden. De generatie verschuift de prijs, de fabriekssteun achter de auto en bij het oudste materiaal zelfs het recht om te starten. De cijfers hieronder zijn actuele Europese vraagprijzen, geen vastgelegde transactieprijzen.

Auto's van de huidige generatie

ModelGangbare vraagprijsOpmerkingen
Audi RS3 LMS (2021)85.000 – 100.000 €Het dichtste onderdelennetwerk van Europa; 137.500 € nieuw
Honda Civic Type R TCR (FL5)95.000 – 110.000 €De actuele JAS; jonge exemplaren blijven dicht bij nieuwprijs
Hyundai Elantra N TCR85.000 – 125.000 €De huidige auto van Hyundai; 148.000 € nieuw
CUPRA León VZ TCRNog geen occasionmarkt149.000 € nieuw; rijdt in TCR Europe
Lynk & Co 03 TCR85.000 – 115.000 €Titelwinnend materiaal; 130.000 € nieuw
Peugeot 308 TCR (P51)Rond 95.000 €Recente bouw, weinig exemplaren; check de support in jouw markt

Vervangen auto's en Gen I

ModelGangbare vraagprijsOpmerkingen
Audi RS3 LMS (2017)45.000 – 75.000 €DSG of sequentieel; staat op de Gen I-lijst van WSC
Honda Civic Type R TCR (FK7)55.000 – 80.000 €Opgevolgd door de FL5; onderdelen nog breed verkrijgbaar
Hyundai i30 N TCR55.000 – 75.000 €Niet meer nieuw leverbaar; recente exemplaren rond 62.000 € aangeboden
Cupra León Competición65.000 – 95.000 €Opgevolgd door de VZ; de León TCR van 2018 is een andere, oudere auto
Peugeot 308 TCR (2018)30.000 – 65.000 €De goedkoopste instap in een TCR; support verschilt per markt
VW Golf GTI TCR40.000 – 70.000 €Staat op de Gen I-lijst van WSC; goedkope instap, check onderdelen
Alfa Romeo Giulietta Veloce TCR40.000 – 65.000 €Budgetkant; specialist nodig

De nieuwprijzen van de huidige auto's liggen dicht op elkaar, tussen 130.000 en 149.000 €, en dat plafond houdt de occasionmarkt overeind. Binnen één model staat een auto met verse motor- en bakrevisie en een compleet onderdelenpakket bovenin zijn band; een auto met onbekende uren staat onderaan, en terecht.

Gebruikskosten: het echte argument voor TCR

TCR verdient zijn plek niet omdat de auto's goedkoop te kopen zijn, 95.000 € is niet goedkoop, maar omdat ze relatief goedkoop te laten rijden zijn, en de reden is meer reglementair dan technisch. De technische formule is strak, er valt dus bijzonder weinig te kopen met een ontwikkelingsbudget. Motoren en carrosserie zijn van productie afgeleid, wat onderdelen goedkoper maakt en reparaties gewoon werk in plaats van specialistenwerk. En de service-intervallen van motor en bak zijn lang genoeg dat een clubrijder een heel seizoen rijdt zonder grote revisie.

Wat dat concreet kost, hangt volledig van het kampioenschap af. Een sober, door de eigenaar zelf gerund nationaal programma komt realistisch op 40.000–80.000 € over een seizoen, met budgetten van enkele duizenden euro's per clubwedstrijd. Internationaal racen is een andere oefening: alleen TCR Europe vraagt al 25.000 € inschrijfgeld per auto, vóór banden, transport, tests, brandstof, team en schade. Stel het inschrijfgeld en de bandenallocatie van je doelserie vast voordat je een getal opbouwt, want die twee posten bepalen de bodem.

Toch blijft een nationaal TCR-seizoen een echte fractie van een GT3-programma, zie wat een GT3 kost, en dat is het hele argument van de klasse: het seizoen is het deel dat je je twee keer moet kunnen veroorloven.

Uren, revisies en papieren

De due diligence is die van elke raceauto, met drie TCR-specifieke accenten.

Motor- en bakuren. Vraag de draaiuren sinds de laatste beurt van beide, en de facturen die dat bewijzen. De fabrieksintervallen zijn het kader; hoe de auto werkelijk is gebruikt bepaalt of ze zijn gerespecteerd.

Schokdemper- en aandrijfasonderhoud. Voorwielaangedreven raceauto's zijn hard voor aandrijfassen en vooras-geometrie. Een consequent demperonderhoud en recent vervangen aandrijfassen zijn kenmerken van een goed gerunde auto.

De WSC Technical Form. Vraag de originele WSC TCR Technical Form van de auto op, inclusief de individuele QR-code en alle relevante VO-, VF-, ER- en AD-uitbreidingen. Dat document, en niet een generiek homologatiepapier, is wat TCR-competitie onder licentie vereist. Controleer of de auto nog overeenkomt met de specificatie die erin staat, en of de motorzegels van de fabrikant en de turbozegels intact zijn.

Onze checklist voor het inspecteren van een gebruikte raceauto behandelt de algemene fysieke inspectie, die onverkort geldt.

Waar TCR staat tegenover GT4 en GT3

TCR en GT4 dingen naar dezelfde koper: iemand die een echte, in de fabriek ontwikkelde raceauto wil en een vol seizoen zonder het budget van een profteam. Wat ze scheidt is niet pure snelheid, die overlapt afhankelijk van circuit en BoP, maar architectuur, kosten en kalender. TCR is voorwielaangedreven en van productie afgeleid, goedkoper in aanschaf en gebruik, en rijdt in toerwagenformats met sterke nationale kampioenschappen in heel Europa. GT4 is achterwielaangedreven, gebouwd rond endurance-formats, en heeft de bredere internationale kalender. Geen van beide is objectief beter: ze passen bij verschillende ambities.

Weeg je ook GT-materiaal af, dan zet onze vergelijking GT3 versus GT4 die beslissing neer, en de complete gids voor raceauto's te koop laat zien hoe de klassen zich verhouden in prijs en gebruikskosten.

Goed kopen

Bepaal eerst in welk kampioenschap je wilt starten, controleer daarna de actuele toelatingslijst van dat kampioenschap, en zoek pas dan een auto. Wie die volgorde omdraait, eindigt geregeld met een snelle, scherp gekochte auto die nergens in de buurt kan starten.

Daarna is de checklist vertrouwd: geverifieerde uren met facturen, bewijs van een correcte schadeherstelling, een complete Technical Form met alle uitbreidingen, een uitgesplitste en gefotografeerde onderdelenlijst, en een prijs opgebouwd uit vergelijkbare verkopen in plaats van uit de hoop van de verkoper. De methode staat in onze gids over hoe raceautoprijzen tot stand komen.

Als je zover bent, bekijk dan de actuele TCR-auto's te koop, vergelijk met de GT4-auto's, of stap terug naar de hele raceautomarkt.

Bronnen

Veelgestelde vragen

Wat kost een TCR-auto?

Een nieuwe TCR-auto in actuele specificatie staat voor ongeveer 130.000–150.000 € excl. btw in de lijst: rond 130.000 € voor de Lynk & Co 03, 137.500 € voor de Audi RS3 LMS, 148.000 € voor de Hyundai Elantra N en 149.000 € voor de CUPRA León VZ TCR. Gebruikt worden de auto's doorgaans aangeboden tussen 30.000 en 120.000 €, met de huidige generatie bovenin die marge en vervangen of Gen I-auto's duidelijk daaronder. Uren sinds de laatste revisie en het onderdelenpakket verschuiven individuele auto's flink binnen die banden.

Is TCR goedkoper in gebruik dan GT3 of GT4?

Fors goedkoper dan GT3 en over het algemeen goedkoper dan GT4, maar de besparing komt uit de manier waarop de klasse gereglementeerd is, niet uit het aantal aangedreven wielen. Van productie afgeleide motoren en carrosserie, een strak technisch reglement en een op klantensport gerichte onderdelenketen drukken vrijwel elke verbruiks- en reparatiepost. Reken vanaf het inschrijfgeld: een sober, door de eigenaar zelf gerund nationaal seizoen komt realistisch op 40.000–80.000 €, terwijl alleen TCR Europe al 25.000 € inschrijfgeld per auto vraagt, vóór banden, team, transport, tests en schade.

Wat is Balance of Performance in TCR?

BoP is het technische mechanisme dat verschillende modellen gelijktrekt, zodat een Audi, een Honda en een Hyundai eerlijk tegen elkaar kunnen racen. WSC kan minimumgewicht, motorprestatieniveau, laaddruk en minimale rijhoogte aanpassen. Voor een koper betekent het dat de modelkeuze minder zwaar weegt dan het lijkt: kies op onderdelenvoorziening, lokale support en prijs, want het reglement is erop gebouwd de prestaties te laten samenvallen.

Mag een oudere TCR-auto nog racen?

Soms, maar ga er nooit van uit. Toelating hangt af van het kampioenschap en van de precieze Technical Form van de auto. WSC rekent een aantal auto's die vóór eind 2018 gecertificeerd zijn tot TCR Gen I, en die auto's mogen alleen starten waar de promotor toestemming heeft om een Gen I-veld of -klasse te organiseren. Vraag vóór de aankoop van een oudere Audi RS3 LMS, CUPRA TCR, Volkswagen Golf GTI TCR of vergelijkbare auto om de WSC Technical Form en bevestig de toelating rechtstreeks bij de organisator.